Ozubené a vějířové podložky spolehlivě zajistí šroubové spoje

Šroubové spoje jsou ve většině případů vystaveny dynamickým zatížením, otřesům či chvění, které mohou zapříčinit jejich nežádoucí uvolnění. Řešením, které onomu uvolnění zabraňuje, jsou nejrůznější podložky. Speciální podložky jistí šroubové spoje tzv. silovým stykem, čímž se zvětšuje tření. Právě ozubené a vějířové podložky, které jsou pro šroubové spoje přímo určeny, eliminují možné uvolnění spoje, zamezují rozšroubování a působí proti ztrátě napětí.

Pro zajištění šroubového spoje proti samovolnému uvolnění je využíván pružicí prvek, který má vliv na lepší dotažení spoje.

Ve strojírenství se tyto podložky využívají zejména z toho důvodu, že ostré hrany zubů podložky zabraňují uvolnění i při dynamickém namáhání a vysokým otřesům. Běžně ale nalézají ozubené a vějířové podložky uplatnění i v domácí dílně.

Podložky ozubené a vějířové se standardně vyrábějí z pružinové oceli (bez povrchové úpravy či s úpravou pozinkováním i poniklováním) či z nerezových materiálů ve třech provedeních:

  • podložky s vnějším ozubením,
  • podložky s vnějším ozubením pro šrouby se zápustnou hlavou,
  • podložky s vnitřním ozubením.

Speciální podložka BULLDOG pro práci se dřevem

Do kategorie ozubených a vějířových podložek můžeme zařadit i podložku BULLDOG, která se používá primárně ke spojování velkých dřevěných nosných prvků. Mohou to být různé typy dřevostaveb, krovů, garážových stáním apod. Podložka BULLDOG se vyrábí ze žárově pozinkovaného ocelového plechu ve dvou variantách:

  • s jednostranným ozubením – ideální pro spojení oceli a dřeva;
  • s oboustranným ozubením – vhodná pro spoje dřevěných materiálů.

V případě podložky typu BULLDOG se nejčastěji zajišťují spoje realizované ze závitové tyče a matice. Tyto podložky se vkládají mezi dřevěné prvky, do kterých se poté zalisují.

Vyberte si v našem e-shopu odpovídající provedení ozubených či vějířových podložek. Běžně vedeme skladem širokou rozměrovou řadu v různých materiálových provedeních.

Potřebujete více informací?
Kontaktujte nás!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


Výhody chemických patron

Chemické patrony mohou být použity v interiéru i exteriéru. Jsou beznapěťové, proto umožňují malé okrajové vzdálenosti.


© 2020, MEKR´S s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o.

Nahoru ↑